URKİM SİLİKON KATKILI DERZ DOLGU MALZEMESİ

   
 
 
  Ürün Tanımı:
> Çimento esaslı, silikon katkılı, küf ve mantar oluşumunu önleyen, su itici özelliğe sahip,  yüksek performanslı, esnek derz dolgu malzemesidir.

Uygulama Alanları:
> Seramik, granit, kotto, klinker, cam mozaik, mermer, doğal taş gibi kaplama malzemelerinin 1-6 mm arasındaki derz boşluklarının doldurulmasında kullanılır.
> Banyo, duş, tuvalet, teras gibi ıslak hacimlerde, mutfak gibi kolay kirlenebilen mekanlarda, yatay ve düşey uygulamalarda, mükemmel sonuç verir.

Özellikleri:
> Zor kirlenir, kolay temizlenir.
> Suyu iter.
> Küf ve mantar oluşumunu önler.
> Pürüzsüz yüzey sağlar.
> Aşınmaya ve solmaya dayanıklıdır.
> Çatlamaz.
> Renkleri solmaz.
>Görünüm: Beyaz ve renkli çok ince toz
>Tane boyutu: max 100 micron.
>Raf Ömrü: Açılmamış ambalajında kuru ortamda 12 ay
>Uygulama Sıcaklığı: (+5°C) - (+35°C)
>Karışım Oranı: 6,6 – 7 lt su / 20 kg toz
>Kap Ömrü: 1 saat
>Kullanıma Alma Süresi: 1 gün
>Sıcaklık Dayanımı: (-30°C) - (+80°C)
>Tüketim : 20x20 cm seramik ve 4 mm dolgu için 20 kg(1 torba)/30 m2

Uygulama Talimatı:
> Derz dolgu uygulaması öncesinde yapıştırıcı kürlenmiş olmalıdır.
> Derz araları tutunmayı önleyecek kalıntılardan tamamen arındırılmalıdır. Derz arası derinliğinin en az seramik kalınlığının 2/3’ü kadar olmalıdır.
> Daha kolay temizlik için kotto, klinker, parlak granit seramik gibi gözenekli ve emici kaplama malzemelerinin üst yüzeyine derz boşluklarına bulaşmamasına dikkat edilmelidir.
> Emiciliği yüksek kaplama malzemeleri kullanıldığında, sıcak ve rüzgarlı havalarda uygulama yapılırken, derz aralarını temiz su ile nemlendirilmelidir.
> 20 kg Fuga 6 - 6,6 lt su üzerine yavaşça boşaltılmalı ve homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılmalıdır. Karışım düşük devirli mikser ile yapılmalıdır. Uygulama talimatında belirtilmeyen herhangi bir katkı katılmamalıdır. Suyun belirtilenden fazla veya az konulması çatlamaya, tozumaya ve renk kusurlarına neden olabilir.
> Hazırlanan harç, olgunlaşması için 5-10 dakika dinlendirilmelidir. Uygulamaya başlamadan önce 1-2 dakika tekrar karıştırılmalıdır.
> Harç yüzeye yayılarak lastik mala ile derz aralıklarına çapraz hareketlerle doldurulmalı ve fazlalıklar sıyrılarak yüzeyden alınmalıdır.
> Derz boşluğuna doldurulan malzeme suyunu kaybedip matlaştığında, genellikle 15-30 dakika kadar sonra, yüzey nemli bir sünger yardımı ile dairesel hareketlerle temizlenmelidir.
Güneşte beklemiş veya emiciliği yüksek kaplama malzemelerinin arasında, direk güneş, rüzgar gibi uygun olmayan ortam şartlarında yapılan uygulamalarda bu süre kısalabilir. Silme işlemi zamanından önce veya çok sulu süngerle yapıldığında renkte dalgalanma problemi ile
karşılaşılabilir. Sünger sık aralıklarla
temizlenmelidir.
> Fuga’nın derzden boşalmayacak kadar kuruduğundan emin olduktan sonra, yüzeyde kalan kalıntılar kuru bir bez ile temizlenmelidir.
> Hazırlanan harç, 1 saat içerisinde tüketilmelidir.
> Kaptaki kullanım süresi geçmiş veya kabuklaşmış harç atılmalıdır.
> Uygulamadan sonra eller ve uygulama aletleri bol su ile yıkanmalıdır.
> Fuga çok sıcak, kuru ve rüzgarlı koşullarda uygulandığında, final performansını iyileştirmek için uygulamadan birkaç saat sonra üzerine su serpilmesi tavsiye edilir.
> Derz uygulamasından 1 gün sonra mekan kullanıma açılabilir.

Uyarılar:
> Çimento esaslı olduğundan tozunu solumayınız, cilde ve göze temas ettirmeyiniz.
> Uygulamada çimento, kireç, alçı, kum ve diğer katkı malzemelerinin ilavesine gerek yoktur.
Depolama:
> Kraft torbalı ürün, en fazla 10 kat istifle kuru ortamda depolanmalıdır.

Ambalaj:
> 20 kg kraft.